STOP NUDE

STOP NUDE XV. (2021)

Jubilejný 15.ročník tábora Stop nude XV.

 

Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v Detve organizovalo na prelome konca školského roka a letných prázdnin v dňoch 28.júna  – 3.júla 2021  jubilejný 15.ročník tábora        Stop nude XV.

 

Bola to veľká oslava aj jubilea, ale hlavne oslava života, lebo minuloročnú nehodu autobusu na ceste do tábora sme všetci prežili.

 

Po prvotných komplikáciách s povinným PCR testovaním a poruchou na čerpadle, ktorá spôsobila problémy s vodou až tak, že znemožnila zrealizovať tábor na pôvodnom mieste, sa za jeden deň podarilo nájsť nové a my sme v počte 80 detí vycestovali do neďalekého Badína. Sami sme neverili, že môžeme ubytovanie, ktoré spĺňa hygienický štandard podľa noriem RÚVZ za jeden deň vybaviť a boli sme naozaj veľmi vďační, že sa nám to podarilo.  

 

Oslavný tábor sme začali veľkolepo – otvorila ho aktuálne najhranejšia skupina na Slovensku Peter Bič Project. Ešte sme sa nestihli ani vybaliť a už sme sa výborne bavili. V utorok sme v našom tábore privítali veľmi vzácneho hosťa, ktorým bol pán Vladimír Strmeň – vojnový partizán. Jeho rozprávanie bolo veľmi silné, zimomriavkové. V sále bolo úplné ticho. Aj slzičky dojatia sa zaleskli. Najprv sme plánovali besedovať len so žiakmi druhého stupňa, ale zostali aj prvostupniari a dobre sme urobili. Milo nás prekvapilo, koľko otázok deti mali. Pán Strmeň bol hrdinom nielen v minulosti, ale aj dnes.

Keďže to bol oslavný ročník, kde sme plánovali veľa zábavy, tak nás v stredu prišiel potešiť aj Peter Cmorík. Boli sme radi, že sa v našom tábore zastavili aj deti zo Súkromnej praktickej školy v Detve, ktoré piesne od Petra vedeli spievať lepšie ako my a tak spev „zachránili“. Podvečer nás pozdravil obľúbený tréner Maroš Molnár, ktorý pre pracovné povinnosti nemohol prísť osobne. Vo štvrtok sme sa v tábore konečne dočkali reprezentačného futbalistu. Objavil sa Patrik Hrošovský. Toľko rokov sme chlapcom futbalistu sľubovali a tešíme sa, že sa jeho návšteva podarila práve v tento jubilejný ročník. Patrik bol obyčajný, ľudský, zábavný aj s celou jeho príjemnou rodinkou. Perfektne medzi nás zapadli.

Ďalším vzácnym hosťom bol spisovateľ Daniel Hevier, ktorý s deťmi nadviazal výborný kontakt. A jeho „rapovanie“ v závere debaty nemalo chybu. Hneď mal všetky deti (ale aj vedúcich na svojej strane). Každé dieťa dostalo od p.Heviera knihu Tajná škola, kde deti učia dospelých – s osobným venovaním. A čo poradil známy spisovateľ ako motiváciu detí ku knihám? Nie krikom, ani príkazmi, ale príkladom. Keď knihu zoberie do ruky rodič,  môže „odkukať“ aj dieťa. Alebo keď kniha bude nie v poličke, ale niekde na stole položená, môže dieťa prilákať, aby ju do ruky zobralo.

 

Ako každý rok sme sa s deťmi stretávali v oddieloch, kde sme debatovali a písali vlastnoručne vyzdobené denníky našich zážitkov. Bez kúpania by sa tábor nepočítal. Úspech mala i návšteva ranča s koníkmi. Tiež sme nezabudli na táborovú olympiádu. Bez medaily sa predsa domov neodchádza. Oprášili sme staré známe hry ako Obchod či Slabiky a sme sa riadne nasmiali a nabehali, aby sme všetko stihli nakúpiť. Počasie bolo celý týždeň na našej strane, tak sme si užili aj slnka aj zábavy na čerstvom vzduchu, keďže sme veľa času v dištančnom vzdelávaní trávili doma, v uzavretých priestoroch. Perfektne upravený areál dával priestor na futbal na trávnatom ihrisku, ale aj basketbal či vybíjanú na asfaltovom ihrisku. Altánok a lavičky pod korunami veľkých stromov sa dobre hodili na Bingo či iné oddychovky. Naplno sme využili aj telocvičňu na florbal, odchádzalo sa z nej s mokrými tričkami. Aj biliard mal úspech. Tvorivé dielne ani tento rok nechýbali. Deti vyrobili krásne drevené stojany na telefón či svietniky pre maminky či starké. A hru piškôrky si pamätáte? Nám sa podarilo krásne piškôrky vyrobiť a vymaľovať. Dajú sa hocikedy vytiahnuť miesto mobilu a zahrať s tým, kto je práve po ruke. Z nášho tábora posielame domov aj pohľadnice, ktoré deti vyrobia. A rodičia hovoria, že vždy potešia. Tento rok sme mali v tábore aj novinku. Manžel našej milej pani zdravotníčky je rodený Angličan, ktorý po slovensky nevie ani slovo, tak deti boli nútené s ním „spíkovať“ po anglicky. A išlo im to veľmi dobre. Skoro sme zabudli pripomenúť si opekačku. Gitara a harmoniky, ktoré zvládali naši šikovní táborníci podvečer pri zapadajúcom slnku oživili. Talent našich detí sa ukázal pri programe, ktorý pripravili deti  pre vedúcich. Mali sme v tábore naozaj veľmi šikovné, nadané a odvážne deti a mládež. Veľká aula s výborným ozvučením dávala vystúpeniu slávnostný šat. V priebehu dňa sa z auly ozývali potešujúce tóny klavíra, či harmoniky alebo gitary.

Tiež sme sa tento rok chopili veľkej výzvy a veľmi sme sa tešili, že sa nášho tábora zúčastnil aj Tomáško, ktorého pre jeho hendikep nechceli so tábora nikde zobrať, aj keď veľmi túžil do tábora ísť. Ocenenie zo strany maminky nás utvrdilo, že zobrať Tomáška bolo správne rozhodnutie. Ďakovala za čas, starostlivosť, milé slová, perfektnú organizáciu a energiu, ktorú sme do tábora vkladali.  

 

Ani tento rok sme nezabudli na našich kamarátov zo Svetielka nádeje v Banskej Bystrici, ktorí sú hospitalizovaní na detskej onkológii. Už po piaty krát sa naše deti zapojili do výzvy „Jeden nanuk pre Svetielko“. Deti sa v tábore vzdajú eura alebo dvoch a hodia ich do pokladničky miesto toho, aby si kúpili zmrzlinu alebo čokoládku. Podarilo sa nám nazbierať 140 eur, ktoré sme už aj odovzdali do Svetielka. Použijú ich na nákup „Korálok odvahy“, ktoré deti navliekajú za každý náročný zákrok, ktorý v nemocnici zvládnu. Aj my v tábore sme navliekali korálky – ale také pre radosť, pre potešenie.

 

No a keď oslava jubilea a oslava života, tak poriadna. A kto postavil na piatkovej diskotéke celý tábor zo stoličiek? No predsa známa skupina Gypsy Čáve. Mega dobrú zábavu urobili. Tancovali deti, malé i veľké, vedúci, ale aj čašníčky, ktoré nám rozdávali pizzu.

 

Pred odchodom domov si deti ešte „vyslúžili“ táborový poklad, ktorý bol tento rok bohatý. Zaslúžili si ho všetky deti, pretože napriek vysokému počtu bola disciplína a organizácia detí v tábore veľmi dobrá.

 

V „koronovom“ čase bolo náročné hľadať sponzorov a išlo to veľmi ťažko, no ako sa tábor blížil, darčeky sa začali zbierať. Ďakujeme 32 produktovým darcom za bohatú nádielku praktických darčekov. A tiež ďakujeme 32 finančným darcom, vďaka ktorým poplatok za tábor nebol pre rodinu finančným zaťažením.

 

Veľmi silný ročník za nami. Aj jubilejný 15.ročník – aj veľká oslava života.

Po minuloročnej nehode to mohlo byť všetko inak …

A je potrebné uvedomiť si to a byť vďační.

Ďakujeme za silné okamihy v našom tábore.  

Diali sa každý deň. A my sa k nim vraciame a sme za ne vďační.

 

Pripraviť program, aby sa vždy zapojili deti od 5 do 17 rokov je veľmi náročné a priznajme aj nemožné.

Keďže nechceme z nášho tábora vylúčiť akúkoľvek vekovú skupinu, niekedy „bojujeme“ a hľadáme kompromis, ale prichádzajúce správy od rodičov potvrdzujú, že to robíme dobre.

Ďakujeme za každú správu, telefonát, či čakanie pred domom, aby ste vyjadrili vďaku po tábore aj za každé stretnutie, ktoré sa podarilo. Neboli to frázovité správy, telefonáty, stretnutia, ale také od srdca. Sprevádzané aj slzami dojatia. Silné. A my za ne ďakujeme.

 

A čo napísali deti či rodičia?

Ďakujeme za úžasný tábor plný zážitkov.

Ďakujem za príležitosť a dôveru. Bola to pre mňa obrovská skúsenosť.

Ďakujem, že som mohol byť súčasťou tábora a úžasného kolektívu.

Ďakujeme za ďalší úžasný tábor. Mali sme opäť možnosť sa všetci stretnúť a užiť si to spolu. Sme veľmi vďační za všetko.

Bol to najsuprový tábor. A k narodeniam si želám koňa, ako mali na ranči.

Chcela by som poďakovať za všetko a super týždeň v tábore. Chcela by som ísť aj budúci rok a čo bude treba, budem v tábore pomáhať (črtá sa nám nová asistentka).

Ďakujeme za skvelý tábor. Dcéra prišla nadšená a nadmieru spokojná.

Ďakujeme veľmi pekne celému kolektívu za starostlivosť, za všetko, čo pre deti robíte. Deťom sa veľmi páčilo. Prišli s veľa zážitkami, novými kamarátstvami a veľa darčekmi. Ešte raz veľké ďakujem.

Ďakujeme za trpezlivosť s našimi pubertálnymi deťmi. 

Chcem sa vám veľmi poďakovať za úžasný tábor . Dcéra nevie prestať rozprávať, ako tam bolo úžasne a ďakuje za veľa darčekov.

Ďakujeme za tábor plný zážitkov. Ste úžasní.

Ďakujeme za skvelý tábor a všetko s ním spojené.

 

A ČO DÁVA NÁŠMU TÁBORU UŽ 15 ROK ZMYSEL? Nie sú to darčeky alebo hostia, aj keď vždy potešia.

Ale sú to ÚSMEVY DETÍ. SPOKOJNOSŤ, NOVÉ KAMARÁTSTVA, PARTIE. A lúčenie – O ROK SA VIDÍME ZAS. 

 

Ďakujeme deti.

Ďakujeme vedúci, ktorí v tábore pracujú 24 hodín denne v rámci svojho voľného času či dovolenky bez nároku na odmenu. A to dnes nie je také samozrejmé…

 

Už sme sa stihli stretnúť aj potáborovo, aby sme poďakovali v deň výročia nehody za to, že všetko dobre dopadlo. Stretli sme sa deti, vedúci,  rodičia aj starí rodičia. Poďakovali, podebatovali, pokávičkovali, dali si pizzu a tak dobre nám bolo, že sme sa nevedeli rozlúčiť.

 

V auguste ešte pripravujeme potáborovú návštevu pána Strmeňa na jeho 94 narodeniny, kde by sme ho chceli potešiť pekným folklórnym detvianskym programom. Tak snáď sa nám to podarí.

 

Pekné prázdniny, veľa zdravia a príležitostí na načerpanie nových síl.

 

Jana Micháliková, CPPPaP Detva

 

 

Tábor sa realizoval s finančnou podporou Mesta Detva, Nadácie SPP, Banskobystrického samosprávneho kraja